Rezidence grafičky Maryam Hamdi v Ústí nad Labem

5. 5. 2026
Rezidence grafičky Maryam Hamdi v Ústí nad Labem

V rámci spolupráce káhirské Helwan University, tamní Faculty of Fine Arts, s UJEP v Ústí nad Labem, bylo dvěma studentkám, Sophii Morgensternové a Maryam Hamdi, umožněno strávit dva týdny v partnerské destinaci.

Maryam Hamdi se tak na konci dubna vypravila do Ústí nad Labem, kde v doprovodu Sophie a pedagogického týmu z UJEP měla příležitost nahlédnout do studijního prostředí české univerzity, konkrétně do Ateliéru Aplikované fotografie při Fakultě umění a designu UJEP. Spolupráci zprostředkovalo České centrum Káhira.

Na následujících řádcích s námi Maryam sdílela své postřehy z pobytu.

"Do Evropy jsem jela poprvé v životě. Byla jsem nadšená, ale zároveň jsem dostávala různá varování. Třeba že v Česku není běžné chodit ven pozdě večer tak jako v Káhiře. Díky kontaktu se Sophií jsem se ale cítila dobře připravená a věděla jsem, že budu mít kde bydlet a na koho se obrátit.

Seznamování s českými studenty mi přišlo jiné než v Egyptě. Jednak kvůli jazykové bariéře, ale také kvůli tomu, jak lidé přistupují k osobnímu prostoru a k soukromí. V Egyptě si k sobě lidé najdou cestu velmi rychle a snadno, zatímco v Česku jsem cítila větší odstup. Někteří lidé se na mě dívali trochu zvědavě, a to mezi námi vytvářelo určitou vzdálenost. Nakonec jsem si ale našla blízké lidi hlavně mezi těmi, kteří už někdy byli v Egyptě, protože jsme sdíleli podobnou zkušenost. Často jsem také měla potřebu vysvětlovat části své kultury, aby mi ostatní lépe rozuměli.

Zajímavé pro mě bylo i sledovat rozdíly v grafickém designu a marketingu. V Česku jsem si všimla velkého množství kulturních plakátů a vizuálů propagujících koncerty nebo výstavy, u nás to není tak běžné. České vizuály na mě působily více minimalisticky a měli menší formáty, zatímco egyptská grafická scéna je mnohem dynamičtější a rychlejší, podobně jako samotné město. Efekt marketingu v Káhiře musí být okamžitý, musí být výrazný a srozumitelný, protože tu kolem nás neustále probíhá obrovské množství podnětů.

Rezidence grafičky Maryam Hamdi v Ústí nad Labem

Mezi moje nejsilnější zážitky z Česka patří moje první návštěva lesa a rozdělávání ohně. Bylo to něco úplně nového, co ve mně zůstalo nejen jako vzpomínka, ale také jako inspirace pro další tvorbu. Také mě ovlivnil moment, kdy jsme se zavřenýma očima poznávali předměty nasbírané v lese pomocí hmatu a čichu. Tahle zkušenost změnila způsob, jak přemýšlím o umění a uvědomila jsem si, že objekty nestačí vnímat jen vizuálně, ale i skrze ostatní smysly.”

Maryam se, stejně jako Sophie, později v Káhiře zúčastnila veřejné debaty Art Talk: Foto-synthesis, která byla zahajovací událostí festivalu SABBART spojujícího umění s problematikou ochrany životního prostředí. Do programu festivalu, který zaštiťuje EUNIC Egypt, se České centrum Káhira zapojilo třetí rok v řadě.

Partneři rezidenčního pobytu

  • České centrum Káhira

  • Velvyslanectví České republiky v Káhiře

  • Faculty of Fine Arts, Helwan University

  • Ateliér Aplikované fotografie, Fakulta umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem

Další novinky